עבירות סמים

עבירות סמים

עבירות סמים מתחלקות למגוון רחב של עבירות, חמורות יותר וחמורות פחות. לרוב, עבירות הסמים הנפוצות, הן דווקא עבירות שנעשות על ידי אנשים נורמאטיביים, שלולא היו נתפסים עם כמות קטנה של סם מסוכן, הרי שלא היו נתקלים לעולם ברשויות אכיפת החוק.

עם זאת, לא רק אחזקת סמים לשימוש עצמי היא עבירה פלילית, אלא שהחוק בישראל מונה עוד מגוון רב של עבירות סמים. במאמר שלהלן, איגדנו מספר שאלות נפוצות הנוגעות לעבירות סמים ותשובות להן, לנוחיותכן/ם וידיעתכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהו נחשב בתור סם מסוכן?

המצב החוקי בישראל, בכל הנוגע לסמים מסוכנים, מוגדר בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973 (להלן: "פקודת הסמים המסוכנים"). פקודת הסמים המסוכנים קובעת כי כל סם שמוגדר בתוספת לפקודה כסם מסוכן, הוא סם אסור. כלומר, קנאביס הוא סם שמוגדר בפקודת הסמים המסוכנים בתור סם מסוכן. אי לכך הוא אסור בשימוש אלא ברישיון. לעומת זאת, אקמול הוא כדור נגד כאבים והוא אף מהווה תרופה מאושרת לשימוש. אקמול אינו מוגדר כסם מסוכן בפקודת הסמים המסוכנים ולכן הוא מותר לשימוש, במרשם רופא או ללא. כך שאם נסכם את המצב המשפטי, כל סם שמופיע בפקודת הסמים המסוכנים, הוא סם אסור ואחזקה או סחר בו, הם עבירה פלילית.

האם יש אנשים שמותר להם להחזיק בסמים מסוכנים?

התשובה חיובית. פקודת הסמים המסוכנים קובעת בסעיף 11, כי למספר גורמים מותר להחזיק בסמים מסוכנים ובלבד שקיבלו רישיון מטעם מנהל משרד הבריאות. אותם גורמים הם רוקחים, רופאים, לרבות רופאי שיניים, ווטרינרים וכן אנשים שמחזיקים בסם מסוכן בהתאם למרשם רופא (למשל – חולים שמקבלים רישיון לקנאביס רפואי).

מהי אחזקת סם לצריכה עצמית?

כפי שפירטנו, הכלל לפי פקודת הסמים, הוא: סם שמוגדר בתור סם מסוכן בהתאם לתוספת, אסור לשימוש או אחזקה. עם זאת, בתוספת לפקודת הסמים, מוגדר מספר רב של סמים אסורים, כאשר בכל סם, נקוב המשקל שאחזקה מעבר לו, היא אחזקה שלא לצריכה עצמית. אחזקת סם בכמות נמוכה מהמוגדר לכל סם מסוכן, נחשבת בהתאם לפקודת הסמים, בתור אחזקה לשימוש עצמי.

הבה נציג שתי דוגמאות – קנאביס הוא סם מסוכן ונפוץ בקרב הציבור. במקביל, התוספת לפקודת הסמים קובעת כי אחזקה של קנאביס במשקל הנמוך מ-15 גרם, היא אחזקה לצרכי שימוש עצמי. אך אחזקה במשקל הגבוה מ-15 גרם, היא אחזקה לצרכי סחר. עם זאת, יש להעיר שתי נקודות – עצם העובדה שאדם נתפס עם כמות הגדולה מהנקוב לצרכי שימוש עצמי, אינה אומרת, אוטומטית, כי הוא יואשם בעבירה של אחזקה לצרכי הפצה. המשמעות היא שהנטל יוטל על החשוד, להוכיח כי החזיק בסם לצורך שימוש עצמי.

הבה נציג עוד דוגמא. סם הקוקאין, מוגדר בפקודת הסמים כסם מסוכן. במקביל, התוספת לפקודה קובעת כי אחזקת קוקאין במשקל הנמוך מ-0.3 גרם, תוכר בתור אחזקה לשימוש עצמי. מנגד, אחזקה של קוקאין במשקל גבוה מן האמור, מטילה על החשוד את הנטל להראות כי האחזקה היא לשימוש עצמי.

מהו העונש על אחזקת סם לשימוש עצמי?

חשוב להדגיש, כי למרות שאחזקת סם לשימוש עצמי נחשבת בתור עבירה קלה, עדיין לפי החוק ה"יבש", שהוא פקודת הסמים המסוכנים, אחזקה של סם אפילו לשימוש עצמי, בכמות המוגדרת לכך, היא עבירה בת 3 שנות מאסר, או קנס משמעותי. לכן, כדאי להיזהר.

מהו העונש על סחר בסמים?

סחר בסמים הוא עבירה חמורה מאוד. בסופו של דבר, סמים מסוכנים עשויים לגרום לנזקים גופניים ונפשיים קשים, במיוחד סמים שמיוצרים ממוצרים כימיים. בהתאמה, פקודת הסמים קובעת בסעיף 12 כי חל איסור על ייבוא או ייצוא או סחר בסמים. מי שעובר על עבירה זו, צפוי לעונש מאסר של 20 שנים.

האם מותר להחזיק או למכור "באנג"?

בניגוד לסברה רווחת ולמרות העובדה "שבאנגים" נמכרים כמעט בכל פיצוציה, מבחינה חוקית, אחזקה או מכירה של כלי עישון, או כלי לשימוש בסמים, אסורות לפי פקודת הסמים. כך בהתאם לסעיף 10 לפקודה. העובר על עבירה זו, צפוי לעונש מאסר של 5 שנים.

נעצרתי בחשד לביצוע עבירת סמים – מה כדאי לעשות

במקרה כזה, הדבר החשוב ביותר, הוא מיד ליצור קשר עם עורך דין פלילי, בעל ניסיון בעבירות סמים. יש לקחת בחשבון שעבירות סמים הן עבירות חמורות מאוד מבחינה חוקית, לכן, כדאי לפנות לאיש מקצוע.

השאר תגובה

דילוג לתוכן