עבירות מחשב

עבירות מחשב

בשנים האחרונות, פשיעת "סייבר" הפכה להיות שכיחה מאוד. עבירות שנעשות בתחום המחשב, הן עבירות חובקות כל, החל מגניבת זהויות ועד לגניבת כספים מתוחכמת וכן גם בעבירות פשוטות יותר, של פגיעה בפרטיות, הפצת חומרי תועבה ועוד. למרות שכיחותן של אותן עבירות, במאמר שלהלן, נדגים את הפרדוקס, שלפיו החוק הרלוונטי העוסק בעבירות מחשב, כלל אינו מעודכן למציאות בת ימינו. כמו כן, נציג סקירה קצרה של עבירות מחשב נפוצות. כל זאת – לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים:

מהי ההגדרה לעבירות מחשב?

ניתן להגדיר את המונח "עבירות מחשב", כעבירות אשר מתבצעות באמצעות מחשב וכן כוללות חדירה או פגיעה באמצעות מחשב אחד, במחשב אחר. יוער כי המונח "עבירות מחשב" הוא רחב מאוד, שכן עבירת מחשב יכולה להיות מורכבת ולכלול חדירת מחשבים של בנק, אך מצד שני, עבירת מחשב יכולה גם להיות עבירה פשוטה, שנעשית על ידי קטין, כגון – הפצה של תמונות עירום ברשת. המציאות כיום כוללת מגוון רב של עבירות מחשב מסוגים שונים, כפי שנדגים בהמשך המאמר.

עבירות מחשב – בהתאם לחוק המחשבים:

בפתיח של המאמר, ציינו כי קיים היום פרדוקס, שבא לידי ביטוי בחוסר התאמה של החקיקה הרלוונטית, לעבירות המחשב. מדוע? מאחר וחוק המחשבים, תשנ"ה–1996 (להלן: "חוק המחשבים"), הוא חוק רלוונטי גם לימינו אנו, אך כפי שניתן ללמוד משנת חקיקתו, הוא כלל לא כולל עבירות הנוגעות לאינטרנט, שכן בשנת 1995, עדיין לא היה אינטרנט באופן המוכר לנו כיום. במילים אחרות, חוק המחשבים, שהוא חוק חשוב מאוד, עוסק בעבירות של חדירה לחומרי מחשב ופגיעה בחומרי מחשב. הבה נסקור אותו בקצרה:

חוק המחשבים כולל עבירה של שיבוש פעולת מחשב תקינה או הפרעה או מחיקה של חומר מחשב. עבירות אלו הן חמורות, שכן חוק המחשבים מונה בגינן עונש העומד על 3 שנות מאסר. זאת ועוד, לפי חוק המחשבים, העברה של מידע כוזב ממחשב פלוני למחשב אלמוני, גם היא עבירה פלילית וכך גם עבירה של כתיבת תוכנה לשם עריכת מידע כוזב. העונש על שתי העבירות המוזכרות, עומד על 5 שנות מאסר.

חוק המחשבים מונה גם עבירה של חדירה לחומר מחשב, שזו עבירה שהציבור הרחב לבטח מודע לה. עבירה זו קבועה בסעיף 4 לחוק המחשבים ועונשה עומד על 3 שנות מאסר. במקביל, עבירה של חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה נלווית, היא עבירה חמורה יותר והעונש בגינה עומד על 4 שנות מאסר. כמו כן, חוק המחשבים מונה גם עבירה שנקראת – שיבוש פעולה תקינה של מחשב וכן עבירה של מחיקת חומרי מחשב באמצעות תוכנה שנועדה לשם כך. העונש על עבירות אלו עומד על 3 שנות מאסר והן קבועות בסעיף 6 לחוק המחשבים. כפי שתיארנו, חוק המחשבים לא מזכיר את המילה "רשת" (אינטרנט), למרות שהוא עוסק בעבירות חמורות, שרלוונטיות גם למציאות בימינו.

עבירות מחשב נוספות – שנעשות באמצעות הרשת:

למרות שחוק המחשבים לא מזכיר עבירות שנעשות באמצעות הרשת, עדיין ישנן עבירות רבות שנעשות באמצעותה, חלקן חמורות מאוד. הבה נציג סקירה בנושא:

עבירות מין: כיום, עבירות מין רבות נעשות במחשב. גם ביצוע מעשים מגונים או הפצה של דברי תועבה, הן עבירות מין והן נעשות באמצעות הרשת.

עבירות של הסתה לאלימות או גזענות: לצערנו, הרשת מלאה בהסתה לאלימות, הסתה לפגיעה באנשים על רקע דתי, לאומי, גזעי והדוגמאות עוד רבות. לא אחת, המדינה מעמידה לדין אנשים בגין עבירות כאלו, שנעשות באמצעות הרשתות החברתיות.

גניבה וקבלת דבר במרמה: למעשה, אלו שתי עבירות שונות בחוק העונשין, התשל"ז–1977. עם זאת, עבירות אלו דומות זו לזו ונגזרות אחד מהשנייה. רבות הן הדוגמאות של גניבה באמצעות גניבת זהויות ועוד. כולן הן עבירות מחשב, שנעשות באמצעות הרשת.

מעצר בגין עבירת מחשב:

כפי שציינו, עבירות מחשב יכולות להיות מגוונות מאוד. לכן, אם נעצרתם בחשד לביצוע עבירת מחשב, חשוב שתדעו כי חיפוש במחשב – חייב להיעשות רק באמצעות צו ייעודי של שופט. כמו כן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי, בעל מומחיות וניסיון בעבירות מחשב.

השאר תגובה

דילוג לתוכן