מה חשוב לדעת לפני חקירת משטרה?

מה חשוב לדעת לפני חקירת משטרה?

חקירה במשטרה היא עניין מלחיץ ומטריד. אומנם מטרת החקירה היא לחתור לחקר האמת, אך המציאות מלמדת שלעיתים, אנשים שלא מקבלים ייעוץ משפטי לפני חקירה, או אנשים שנלחצים או נבהלים, עשויים לומר בחקירה דברים שיפגעו בהם, אפילו אם לא ביצעו שום עבירה פלילית.

לכן, בשל חשיבות הנושא, חיברנו את המאמר שלהלן, שבו נשיב לשאלות נפוצות הנוגעות לחקירה במשטרה ולאופן שבו רצוי להתנהל במסגרתה. כל זאת לנוחיות הגולשים והגולשות:

מה ההבדל בין עדות במשטרה לחקירה באזהרה?

רבים נוטים להתבלבל בין המונחים. יכולה להיות סיטואציה שבה אתם מוזמנים להעיד במשטרה במידה והייתם עדים לאירוע פלילי, או שהייתם מודעים לקיומו של אירוע פלילי. במקרה כזה, אתם לא נחקרים בתור חשודים בביצוע עבירה, אלא בתור עדים. לעומת זאת, חקירה באזהרה, כשמה כן היא, חקירה פלילית מלאה, אשר במסגרתה על המשטרה ליידע אתכם שאתם חשודים בעבירה ולכן אתם נחקרים. במסגרת חקירה במשטרה, על החוקר להזהיר אתכם שכל דבר שתאמרו עשוי לשמש כראיה נגדכם בהליך משפטי וכן עליו ליידע אתכם כי אתם זכאים לייעוץ משפטי.

האם אני זכאי לייעוץ משפטי לפני החקירה?

התשובה חיובית. כאמור, המשטרה מחויבת להודיע לכם לפני חקירה באזהרה שאתם זכאים להיוועץ בעורך דין. המשמעות היא שאתם זכאים לכך שעורך הדין שלכם אף יגיע לתחנת המשטרה וייעץ לכם. במידה ואין ביכולתו של עורך הדין להגיע פיזית לתחנת המשטרה, אתם זכאים לייעוץ טלפוני. נעיר כי פגיעה בזכותכם להיוועץ בעורך דין, עשויה להביא לזיכוי בבית המשפט במסגרת ההליך הפלילי.

האם חקירה במשטרה צריכה להיעשות בשפת האם שלי?

התשובה חיובית. אם אינכם דוברים עברית שוטפת או מתקשים בשפה, הרי שזכותכם להיחקר בשפת האם שלכם. אם למשל אתם עולי ברית המועצות או דוברי ערבית והשפה העברית אינה שגורה בפיכם, אזי עליכם לעמוד על כך שתיחקרו בשפתכם. למשטרה יש מגוון רחב של מתורגמנים בשפות רבות.

האם לחוקר משטרה מותר לערוך תרגילי חקירה?

התשובה חיובית אך בהסתייגות. פסיקתו של בית המשפט העליון קבעה כי למשטרה מותר לערוך תרגילי חקירה. בין היתר, מותר למשטרה להיעזר במדובב. לעיתים מותר לה להציג מצגי שווא מול חשודים כדי לדרבן אותם למסור פרטים וכו'. עם זאת, חל איסור מוחלט על חוקר משטרה לאיים על חשודים בעבירה וכן לנהוג באלימות. כמו כן, אסור לחוקר משטרה לנקוט בשקרים הנוגעים ליחסי עורך דין לקוח ועוד.

האם עליי להיזהר בדברי בתחנת המשטרה גם שלא במסגרת חקירה פורמאלית?

התשובה היא כן, בהחלט. קחו בחשבון שכל דין ודברים שלכם בתחנת המשטרה עם חוקר המשטרה, יהיה מתועד אח"כ בזיכרון דברים שיירשם ע"י השוטר או החוקר. כך שגם אם סיימתם את החקירה ואתם רק מנהלים "שיחת חולין" לכאורה עם החוקר, הרי שדברים שתאמרו במסגרת אותה שיחת חולין, יוכלו לשמש נגדכם לאחר מכן. מניסיוננו הרב, אנו יכולים לציין בוודאות שתיקים פליליים רבים הוכרעו עפ"י זיכרון דברים, כאשר נכללו אמירות של חשודים שלא במסגרת חקירה.

האם חקירת משטרה חייבת להיערך בתחנה עצמה?

התשובה חיובית. החוק מחייב את המשטרה לערוך חקירה רק במסגרת תחנת המשטרה, למעט נסיבות חריגות, כמו סיכון חיים, או בנסיבות שבהן קצין בכיר מאפשר לערוך חקירה מחוץ לתחנה (דוגמא לכך: חקירה של איש ציבור בכיר).

איך תמליצו לנו להיזהר ממדובבים?

קודם כל נסביר מהם מדובבים: מדובב הוא אדם שנשכר ע"י המשטרה, אשר תפקידו להתחזות לעצור. במסגרת המעצר המדומה, יהיה עליו לנסות לדובב נחקר אחר, שהמשטרה לא הצליחה להוציא ממנו פרטים במסגרת חקירה פורמאלית. לכן, המדובב ינסה להתחבר ולהתחבב על אותו עצור וכך לגרום לו לספר לו על פרטי העבירה שביצע – במידה וביצע.

ההצעה הטובה ביותר היא פשוט לא לדבר עם אף אחד על החקירה ובוודאי שלא במסגרת כותלי תחנת המשטרה. כמו כן, נמליץ לא לשוחח עם אדם ששוהה עמכם בתא המעצר. כל אדם פוטנציאלי עשוי להיות מדובב. יש לקחת בחשבון שאם מדובר במדובב, הרי שכל השיח עמו יהיה מתועד במצלמה ובהקלטה.

מה הדבר הראשון שכדאי לעשות, אם זומנתי לחקירה?

הדבר הראשון שנמליץ לעשות, במידה וזומנת לחקירה פלילית, הוא להתקשר מיידית לעורך דין פלילי בעל ניסיון, לשם קבלת ייעוץ ראשוני. לעיתים הייעוץ הראשוני לפני חקירה פלילית לא יסולא בפז, שכן ייעוץ יכול לשנות את כל התמונה ולעיתים אף למנוע הגשת כתב אישום פלילי.

השאר תגובה

דילוג לתוכן