בריונות

בריונות

בריונות היא סוג של התנהגות אלימה, בין אם באופן פיזי ובין אם באופן מילולי. אדם שנוהג בבריונות, הוא אדם שמטיל אימה על אדם אחר, או נוהג בגסות כלפי אנשים אחרים, או גורם לסביבה לחוש שלא בנוח. בריונות גם יכולה להתבטא בהתנהגות בכביש וכן במסגרת משפחתית. בריונות יכולה אף להתנהל באמצעות הרשת, כאשר אנשים מגדפים ומסיתים לאלימות או נוהגים באלימות מילולית. למעשה, בריונות היא שם כולל להתנהגויות רבות.

במאמר שלהלן, נסביר על סוגים של אלימות, שהם בעצם "בריונות". כמו כן, נסביר כיצד אפשר לנהוג במקרים של בריונות וכל זאת נעשה ונכתוב לידיעתכן/ם ולנוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים:

סוגים של בריונות:

למעשה, בריונות היא שם נרדף לאלימות. אלימות באה לידי ביטוי בכמה וריאציות, כגון אלימות פיזית, אלימות מילולית, אלימות מינית או אלימות כלכלית, הבה נמנה את סוגי האלימות/בריונות המוכרים:

אלימות פיזית: האלימות הפיזית היא האלימות המוכרת ביותר ומשמעה פגיעה פיזית באדם אחר. פגיעה פיזית יכולה לבוא לידי ביטוי ביריקה, דחיפה, תקיפה עם נשק חם או קר, שימוש באור או חום ועוד. אלימות פיזית היא עבירה פלילית בהתאם לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"). אלימות פיזית היא האלימות המוכרת ביותר וכאשר היא נעשית בין בני זוג, קשישים או חסרי ישע, אזי היא גם עבירה חמורה מאוד.

אלימות מילולית: אלימות מילולית היא אלימות שנמצאת במתחם האפור שבין המותר לאסור. מצד אחד, אדם שמקלל ומגדף, לא בהכרח עובר עבירה פלילית. אומנם, הוא נוהג שלא בנימוס ובצורה לא מוסרית ובריונית, אך לא כל קללה או גידוף, מהווים עבירה פלילית. עם זאת, קללות וגידופים, הם סוג של אלימות, שנוסכת באדם הסובל מאלימות, פחד ורתיעה. יחד עם זאת, אלימות מילולית גם יכולה להתבטא בעבירה פלילית. כזו היא למשל עבירת האיומים, שהיא עבירה מילולית, שהעונש בגינה עומד על 3 שנות מאסר (לפי סעיף 192 לחוק העונשין).

אלימות מינית: אלימות מינית, כשמה כן היא, אלימות שמופנית כלפי גופו ומיניותו של האדם שסובל מכך. אלימות מינית יכולה להתבטא בעבירה של אונס (בעילה של אישה ללא הסכמה), מעשה מגונה (מעשה שנעשה לשם ביזוי או גירוי מיני), מעשה סדום, הטרדה מינית ועוד. אלימות מינית היא עבירה פלילית. לכן, גם כאשר היא מבוססת על "דיבור" בלבד, היא עדיין מהווה עבירה פלילית. עם זאת, גם אלימות מינית יכולה להקים לאדם עילת תביעה נזיקית.

אלימות כלכלית: אלימות כלכלית היא סוג מיוחד וחדש יחסית של אלימות. מדובר בסיטואציה שבה צד אחד נוקט באגרסיביות רבה כלפי אדם אחר, בכל הנוגע לשימוש בכספים שהאדם הסובל מאלימות זכאי להשתמש בהם. דוגמא לאלימות כלכלית: כאשר בעל מונע מאשתו להשתמש בכרטיסי אשראי, מונע ממנה גישה לחשבון הבנק ולמעשה נותן לה כספים רק תחת פיקוחו. בעבר, אלימות זו לא הייתה מוכרת, אך כיום בתי המשפט מכירים באלימות זו, למרות שעדיין אין חקיקה ספציפית שמגדירה אלימות כלכלית בתור עבירה פלילית.

אלימות ברשת:

כיום, ישנו סוג נוסף וחדש של אלימות והוא אלימות שנעשית "מאחורי המקלדת". דהיינו, אלימות שנעשית ברשתות החברתיות באינטרנט. אלימות זו – או במילים אחרות – בריונות ברשת, באה לידי ביטוי בגידופים קשים, הפצת השמצות ברשת החברתית, פגיעה בפרטיות, פגיעה מינית ברשת החברתית וכן בהסתה קשה לאלימות כלפי קבוצות מסוימות.

למשל, אלימות ברשת יכולה לבוא לידי ביטוי בפרסום תמונות אינטימיות של אדם וכן בהסתה לאלימות כלפי ערבים, גאים, בעלי השקפות פוליטיות מסוימות ועוד. כיום, גופים עסקיים ורגולטורים, פועלים כדי להילחם באלימות שנעשית ברשת, החל ממניעת פרסום של ארגוני טרור ועד למניעת פרסום של דברי הסתה או מסמכים ותמונות בעלי אופי מיני בוטה.

נהגו כלפי באלימות -מה אפשר לעשות?

ישנם כמה דברים שניתן לעשות, אם פעלו נגדך באלימות. הבה נמנה אותם:

  • הגשת תלונה במשטרה: אם נהגו נגדך באלימות פיזית, לרבות איומים וכיו"ב, רצוי תמיד לפנות למשטרה ולהגיש תלונה.
  • תביעה אזרחית: תמיד כדאי לבחון אפשרות להגיש תביעה נזיקית נגד מי שנהג כלפייך בבריונות.
  • צו הרחקה: אדם שבאופן קבוע מוטרד או סובל מאלימות של קרוב משפחה או אדם זר, יכול לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת צו הרחקה.
  • ייעוץ משפטי: הדבר החשוב ביותר שיש לעשות, הוא כמובן להיעזר בעורך דין שיוכל ללוות אתכם בדרך למיצוי זכויותיכם.
תגיות:

השאר תגובה

דילוג לתוכן